1. Dzisiaj przypada IV Niedziela Adwentu. Kończymy nasze rekolekcje adwentowe. Dziękuję ojcom karmelitom: o. Krzysztofowi i o. Jarosławowi za wspólną modlitwę, wygłoszone homilie i karmelitańską Szkołę Modlitwy, bogatą w treść i skłaniającą do refleksji. To nasze pierwsze spotkanie, ale nie ostatnie. Przed nami wspólne rekolekcje wielkopostne, 40 Godzinne Nabożeństwo w sierpniu i kolejne etapy Szkoły Modlitwy. Życzymy ojcom wielu łask Bożych w życiu codziennym i posłudze kapłańskiej.

2. Dziękuję kapłanom z Goniądza, Downar i Kulesz, którzy nas wspomogli w piątek i sobotę, sprawując Sakrament Pokuty. Wam, moi drodzy, dziękuję za dzisiejsze ofiary złożone na tacę. W ten sposób składamy nasze podziękowanie ojcom rekolekcjonistom.

3. W poniedziałek, 20 grudnia, w godzinach od 9.00 do 12.00 spowiadamy i udzielamy Komunii świętej osobom chorym z naszej parafii. Można zgłosić osoby potrzebujące takiej posługi w zakrystii po Mszy świętej bądź w kancelarii parafialnej.

4. W poniedziałek, wtorek i środę spowiadamy w czasie Mszy świętej wieczornej o godz. 18.00 oraz w czwartek od godz. 17.00. Zapraszam do skorzystania z Sakramentu Pokuty przed świętami Bożego Narodzenia. Nie spowiadamy w czasie Pasterki oraz w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia.

5. W tym roku odprawimy dwie Msze święte w Noc Bożego Narodzenia. Pierwszą o godz. 22.00 i drugą o północy. O 21.00 na wspólne kolędowanie zaprasza chór parafialny „Ad Matrem suam” wraz z grupą instrumentalną i scholą dziecięcą „Gloria”. O 23.15 w klimat modlitwy bożonarodzeniowej wprowadzi nas schola młodzieżowa „Propter Amorem Matris”. Taca z Pasterki będzie przeznaczona na Fundusz Obrony Życia.

6. W pierwszy i drugi dzień świąt odprawiamy Msze święte w porządku niedzielnym z tą różnicą, że w dniu 25 grudnia nie będzie Mszy świętej o godz. 7.00. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia taca będzie przeznaczona na KUL i Centrum Pastoralno – Katechetyczne w Białymstoku.

7. Zachęcam do religijnego świętowania wieczerzy wigilijnej. Niech połączy nas modlitwa rodzinna, czytanie Ewangelii o Narodzeniu Pańskim, łamanie się opłatkiem oraz śpiewanie kolęd. Proszę o zachowanie postnego charakteru tego dnia oraz o powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych w Wigilię.

8. Uroczystość Bożego Narodzenia obchodzimy osiem dni. Zachęcam do udziału w nabożeństwach w okresie Oktawy.

9. W następną niedzielę, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, przypada święto Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa.

10. W tym roku, podobnie jak i w ubiegłym, nie odbędzie się tradycyjna kolędowa wizyta duszpasterska. Każdy z Was, moi drodzy, w miesiącu styczniu zostanie zaproszony na Mszę świętą do kościoła. W naszej świątyni parafialnej pomodlimy się za mieszkańców poszczególnych miejscowości naszej parafii. Msze święte o bł. Boże w codziennym życiu naszych parafian, zdrowie i opiekę Matki Bożej, naszej Patronki, rozpoczniemy od 7 stycznia. Spotkania kolędowe w naszym kościele potrwają do 5 lutego. Szczegółowy plan przedstawię w najbliższą niedzielę.

11. W dniu dzisiejszym młodzież Ruchu Światło - Życie zaprasza do zakupienia pierników świątecznych. Zebrane ofiary będą przeznaczone na fundusz młodzieży oazowej.

12. Opłatki można nabyć w salce przy wyjściu głównym z kościoła. Jest również do nabycia grudniowy numer naszego Archidiecezjalnego pisma Drogi Miłosierdzia. Znajdziemy go na stolikach, za ławkami, w nawie głównej kościoła.

13. Przypominam, że można już zapisywać intencje mszalne na rok 2023.

14. Informuje, że Caritas naszej parafii przygotowała 70 paczek świątecznych rodzinom oraz osobom samotnym, będącym w trudnej sytuacji bytowej. Serdecznie dziękuję wszystkim ofiarodawcom, tym indywidualnym, jak również i zakładom pracy, a w sposób szczególny Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej, Piekarni Revmod i Rzeźni Braci Szypcio.

15. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za wszystkie wypełnione ankiety synodalne. Dzisiaj po raz ostatni mówimy o synodzie w czasie ogłoszeń, zachęcając do pochylenia się nad pytaniami synodalnymi. Teraz przejdziemy do pracy we wspólnotach i ruchach parafialnych. Wszystkie działania koordynuje zespół synodalny naszej parafii. Synod na poziomie parafialnym zakończymy w połowie kwietnia.

16. Życzę Wam, moi drodzy, obfitości łask Bożych w okresie Bożego Narodzenia. Niech Jezus Chrystus, Bóg który przychodzi na ten świat, aby nas zbawić, uświęca nas swoją mocą i pozwoli dobrze przeżyć nadchodzące Święta.