Schola GLORIA powstała w 2010 r. z inicjatywy s. Jolanty Kopiczko. Od tego czasu nieprzerwanie prowadzi ją Beata Grygo, a na gitarze akompaniuje Marcin Rzemieniecki. Opiekę duchową sprawują aktualnie uczące religii siostry terezjanki (wcześniej: s. Jolanta, s. Beniamina, aktualnie s. Małgorzata) oraz ks. Gaweł Korzeniecki.

Do grupy należą dzieci, głównie dziewczynki w wieku od 6 do 15 lat w liczbie 20-30 osób. Starsze wykorzystują swój talent muzyczny i wzbogacają śpiew grą na skrzypcach i flecie poprzecznym. Głównym celem scholi jest śpiew na mszy św. z udziałem dzieci o godz. 10.30. Przygotowanie do niedzielnej Eucharystii oraz próby śpiewu odbywają się zazwyczaj w soboty o godz. 9.30 w SP 1 w Mońkach, do której uczęszcza większość lub w kaplicy św. Kazimierza.

Aby podnosić poziom artystyczny, dzieci co roku uczestniczą w kilkudniowych warsztatach muzycznych, które są jednocześnie okazją do integracji grupy, a także nagrodą za udział w całorocznej formacji. Warsztaty te prowadzą osoby z wykształceniem muzycznym. Do tej pory nasze talenty szlifowaliśmy w Suwałkach, Warszawie, Studzienicznej, Supraślu i Toruniu.

Oprócz śpiewu na mszy św., schola co roku przygotowuje Koncert Papieski, Koncert Kolędowy i Koncert Odpustowy. W tych przedsięwzięciach wspierają nas profesjonalni muzycy oraz chłopcy, którzy na co dzień służą jako ministranci.

Uczestniczyliśmy też w wielu konkursach i przeglądach piosenki religijnej na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i diecezjalnym.            Do naszych największych sukcesów należą:

 • Festiwal Pieśni Liturgicznej i Piosenki Religijnej w Białymstoku:
  • 2016 – I miejsce i nagroda za debiut
  • 2017 – II miejsce
  • 2019 – I miejsce
 • Podlaski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Czarnej Białostockiej;
  • 2017 – I miejsce
  • 2018 – III miejsce.

Oprócz tego często dziewczynki ze scholi zdobywały czołowe miejsca w kategorii solistów.

Dziesięcioletnia historia i działalność scholi została opisana w pracy licencjackiej Urszuli Grygo - studentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku pt. „Działalność scholi GLORIA przy parafii M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach w latach 2010-2020”.